Prvé dojmy

Gurda

New Member
Ahojte, som tu nová a tak sa oboznamujem s hrou. Nie som žiadna puťka a idem naplno aby som zistila, čo to pýta a čo mi to dá. Som agresívna, no nie je v tom nič osobného. Hra sa mi zatiaľ zdá celkovo vyvážená, i keď niektoré pravidlá nie celkom chápem, napríklad obsadenie mesta iba morskou cestou. To čo je úplne zlé je návod ako hru hrať. Ktorý génius vymyslel zoradiť témy podľa abecedy? Nuž a toto Fórum je tiež čistá katastrofa. Hra je vraj "z prostredia antiky" zatiaľ som nenašiel tému, ktorá by sa o antiku čo len obtrela. O tom, že v diskusiách vystupuje 70% nejestvujúcich hráčov radšej pomlčím. Zatiaľ toľko.... poskúšame, uvidíme.
S pozdravom Gurda
 

Endrewko

New Member
Ahoj,
o obsadení mesta "čisto morskou cestou" som jakživ nepočul a to hrám už 8 rokov :D možno len nešťastné pomenovanie niečoho iného.
Fórum je mŕtve, ale to asi bolo vždy.
A keby v tej hre boli vesmírne lode a mimozemšťania to by bolo už antické, alebo čo by si chcela :D Grécki bohovia, hrdinovia, postavy z mytológie ti prídu málo antickí... nechápem asi :D
 

Gurda

New Member
Ahoj, som tu sedem dní aj s cestou, ale jedno už viem.
Získať mesto v tejto hre možno troma spôsobmi:
kolonizáciou - pre založenie mesta potrebuješ "osídľovaciu loď",
dobytím - aby si mohol dobyť mesto, musíš postaviť "kolonizačnú loď",
prevzatím vzburou - na prevzatie mesta budete potrebovať aj osídľovaciu loď.
Žiadna iná možnosť nejestvuje a preto sú všetky mestá na pobreží. Suchou nohou žiadne mesto nezískaš.
Osídľovacia aj kolonižačná loď je "osídľovacia loď".

O_lod.jpg

Pokiaľ ide o antiku, keby mi nevyhovovala, nebola by som tu. Ide len o to, že na fóre sa skôr bavia o vesmírnych lodiach, mimozemšťanoch a podobných pakovinách. Lenže to akým smerom sa debaty uberajú je na moderátorovi a administrátorovi. Lenže tí nevedia ani to, že grécke ostrovy neležia v oceáne.
S pozdravom Gurda
 
Naposledy upravené :

Endrewko

New Member
Aha, už som pochopil. Ano, je pravda, že na dobytie musíš prejsť aj prístavom aj súšou, čo je logické veď osídlovačka je loď tak pokial neprejdeš prístavom, ťažko môže začať dobývanie.
Jediné, čo ide aj čisto po súši je zapalovať mestá na vzbure (vyvolať povstanie). To zas nejde čisto námorným útokom.
Ak myslíš toto fórum, tak to je trochu mŕtve. České je na tom o čosi lepšie. Pár ľudí sa tam aspoň o to snažíme, občas je tam nejaká zaujímavá debata. Ja napríklad hrám len české svety... ale nebudem tu o tom moc kecať lebo už tak tu na sk máte tú komunitu dosť malú.
 

Markus-Mark

New Member
Aha, už som pochopil. Ano, je pravda, že na dobytie musíš prejsť aj prístavom aj súšou, čo je logické veď osídlovačka je loď tak pokial neprejdeš prístavom, ťažko môže začať dobývanie.
Jediné, čo ide aj čisto po súši je zapalovať mestá na vzbure (vyvolať povstanie). To zas nejde čisto námorným útokom.
Ak myslíš toto fórum, tak to je trochu mŕtve. České je na tom o čosi lepšie. Pár ľudí sa tam aspoň o to snažíme, občas je tam nejaká zaujímavá debata. Ja napríklad hrám len české svety... ale nebudem tu o tom moc kecať lebo už tak tu na sk máte tú komunitu dosť malú.
Nechápem prečo na českých forach píšeš česky...hanbíš sa, že si Slovák alebo čo ? :D česi predsa rozumejú slovensky
 

Endrewko

New Member
Vieš čo divil by si sa. Kedysi som písal po slovensky a stretol som sa s tým že mi pár ľudí nerozumelo. Tak som začal písať po česky a už mi to nejak zostalo.
Ale je to skôr o zvyku než o tom že by som sa hanbil že som slovák.
 

Gurda

New Member
Ahojte chlapci.
Od včera kopec zážitkov, ale pekne poporiadku.
Mestá sa dajú napádať aj po súši, no najväčším ziskom sú mince vojny / mince hrdinov mince.png
Mesto sa takýmto spôsobom obsadiť nedá, opakovanými útokmi však môžeš hráča natoľko znechutiť, že prestane hrať :(a jeho mesto sa stane mestom duchov. Za toto mi admin určite vynadá... "chceme hrajúcich a nie znechutených hráčov!"
Keď kliknete na modrý tučný text, otvorí sa vám pomocník. To len preto aby som nemusela vysvetľovať.

Bola som na českom portáli a je to tam o čosi lepšie. Celkovo tiež nič moc. V hre s antickou tématikou som našla aj takýto avatar Avat01.jpg, ktorý mi antický nepripadá, skôr napoleónsky :p

Nakoniec ešte k jazyku príspevkov. Keď píšem na nemecké fórum, snažím sa písať nemecky a nič ma nevie nasrdiť viac ako anglická odpoveď. Keď píšem na české fórum, snažím sa písať česky aby tí dubáci pochopili čo chcem povedať. Češi píšu vždy česky lebo slovensky nevedia. Jediný problém mám s maďarmi, ale tam píšem anglicky :cool:
Nie je to o pocitoch, ale o vychovaní a vedomostiach.
Pekný víkend praje Gurda
 
Naposledy upravené :

Markus-Mark

New Member
rozdiel je v tom, že Čech sa nezníži k tomu aby písal/rozprával po slovensky kdežto Slovák áno, a veková skupina ktorá hrá túto hru rozumie slovensky veľmi dobre...tak či tak slovenský aj český server mŕtvy, jediný hrateľný server je .de a možno ešte .com...vedenie by sa tu malo zamyslieť nad zlúčením všetkých serverov do jedného medzinárodného inak táto hra upadne
 

Gurda

New Member
Markus, iba drobná poznámka ku kvalite fór, nech sú národné či medzinárodné. Fórum je priestor, miesto, kde možno verejne vyjadrovať vlastné názory, voľne diskutovať. Vytvárajú ho HRÁČI! Admin a moderátori by mali diskusie iniciovať (aj keď nenápadne) a podporovať. Skôr by som povedala motivovať... si dobrý, udržíš a zaujm besedníkov, tu máš 100 zlatiek :mad:
Ono sa to nezdá, ale pripraviť, rozpracovať a viesť debatu na nejakú tému je dosť roboty.
Jeden z mojich prvých nedobrých dojmov bola najvyššia herná mena - zlatky. Gréci síce razili aj mince zo zlata, ale väčšina bola strieborných... a nádherných. Super téma, ktorú možno načnem.
S pozdravom Gurda

p.s. Práve som vybojovala 554 bojových bodov. Kultúrna úroveň pôjde hore:)
 

Endrewko

New Member
A kde si prosím našla taky avatar :D to bude asi z inej hry.
No to by si sa musela moc moc snažiť aby si znechutila hráča k resetu.
A neviem či sú mince vojny najlepšia vec čo môžeš v hre získať. Ja by som sa hádal :D
 

Endrewko

New Member
Ježiš ja som myslel, že to je niekde v hre toto... Si vyhrabala nejaké bohom zabudnuté vlakno spred 10 rokov a vzrušuješ sa tu nad tým... Opäť asi úplne nechápem pointu... však nech si každý dáva avatara akého chce nie...
 

Gurda

New Member
Ahojte.
Pri čítaní Pomocníka som zistila, že pri osídľovaní by malo byť osídľované mesto v dosahu 48 hodín plavby Osídľovacej lode. Potom som objavila v Akadémii zručnosť "Kartografia", ktorej výskum zvyšuje rýchlosť lodí o 10%.
Pretože som v tejto hre v úlohe námorníka, okrem šitia primeranej kapitánskej uniformy, som začala skúmať tento náš svet z kartografického hľadiska a možností navigácie.
Svet Grepolis sa rozprestiera na ploche 328 560 kilometrov štvorcových.
Rozdelený je na 15 štvorcov - 3 od západu na východ x 5 v severojužnom smere. Strany štvorca sú dlhé 100 námorných míľ (antická míľa je 1,480 km). Každý štvorec predstavuje plochu 10 000 štvorcovýcj míľ čo je 21 904 štvorcových kilometrov.
V námorných dejinách, sa stretávame s veľkým množstvom dĺžkových jednotiek. Samotné slovo „míľa“ pochádza z „rímskej míle“, teda z latinských slov „mille pasus“ (tisíc krokov). Krok (stopa) v tej dobe však znamenal to, čo by sme dnes označili za dvojkrok – teda vzdialenosť, ktorú zmeriame medzi dvoma odtlačkami rovnaké nohy. Dĺžka kroku však bola dosť premenná – záležala totiž na tom, kto a za akých okolností kráčal. Míľa sa dočkala prvej štandardizácie v roku 29 pred n. l, keď cisár Agrippa vyhlásil míľu zloženú z 5000 rímskych stôp. Dnes sa odhaduje, že táto míľa zodpovedala približne 1480 metrom. Podľa súčasného štandardu meria míľa 1 852 metrov
Z hľadiska navigácie je tento námorný svet úplná katastrofa. Rozčlenenie mapy na štvorce je použité iba v strategickej mape. Nájsť ostrov priateľa alebo vypočítať vzdialenosť medzi ostrovmi je nemožné! Jediné čo viem, že pokiaľ štvorce označíme písmenami
A B C
D E F
G H I
J K L
M N O
kartografický stred sveta Grepolis (priesečník nultého poludníka a "rovníka") sa nachádza v strede štvorca "H".
Môj ostrov sa nachádza v juho-západnej časti štvorca "F", teda na severnej poloploche.

O_mapa.jpg

Dobrý vietor do plachiet praje Gurda
 

Endrewko

New Member
Ahoj, novšie svety sú už neni štvorcové ale okrúhle. V základe je zaplnených len 16 morí (štvorec 4x4) s tým že v rohoch sú neni ostrovy aby to fakt tvorilo kruh. Myslím, že pokiaľ by sa začali mínať voľné miesta, tak sa automaticky dogenerujú nové ostrovy, ale to sa na sk ani cz reálne nemá šancu stať.
Čo sa týka vzdialeností tak tie sa naozaj počítať nedajú. Reálne však vzdialenosti v hre počítať nepotrebuješ. Jediné čo ťa zaujíma je čas za kolľko sa presunie určitý typ jednotky z bod A do bodu B a na to sa dá použiť "Simulátor doby presunu", ktorý nájdeš vpravo dole keď rozklikneš útok na mesto.
 
Hore